Tillbaka

Sommaruppehåll 29 juni – 10 augusti 2020

En liten vit keramikfigur i solen på en sten vid Kävestas damm.

Kävesta folkhögskolas expedition har sommaruppehåll 29 juni till och med 10 augusti 2020.

Här hittar du kontaktuppgifter om du har:


Frågor om din utbildning – lämna återbud

Om du har frågor om din utbildning, eller vill lämna återbud, kontakta din linjeledare. Om du inte vill ta din plats i höst, hör av dig så fort som möjligt.

Allmän kurs, Eva Egard
eva.egard@kavesta.fhsk.se

Danslinjen, Anna Gerdin
anna.gerdin@kavesta.fhsk.se

Konst- och formgivningslinjen, Anna S Pettersson
anna.pettersson@kavesta.fhsk.se

Musiklinjen, Mats Johansson
019-602 49 61
mats.johansson@kavesta.fhsk.se


Frågor om internatet

Du som ska bo på Kävestas internat kan flytta in helgen 22 – 23 augusti. Här hittar du all information om internatinflyttningen hösten 2020.

Om du har frågor om internatet, kontakta husmor Melissa Persson-Fernsten.

Melissa Persson-Fernsten
SMS: 070-607 45 81
melissa.persson-fernsten@regionorebrolan.se


Frågor om skolstart hösten 2020

Höstterminen 2020 börjar officiellt den 24 augusti. Vanligtvis brukar vi samla alla deltagare på skolan första dagen. Så kan vi tyvärr inte göra i år, på grund av smittorisken. Första dagen på skolan kommer därför att vara 24, 25 eller 26 augusti beroende på vilken utbildning du ska gå.

Här hittar du all information om skolstarten hösten 2020.


Frågor om CSN

Om du har frågor om studiestöd, kontakta i första hand CSN på 0771-27 60 00 eller www.csn.se.

Här på hemsidan kan du också läsa om vanliga frågor och svar om CSN.


Akuta ärenden

Om du har ett akut ärende, kontakta:

Lisa Rosander – Rektor
070-552 82 06
lisa.rosander@kavesta.fhsk.se

Anci Gunnarsson – Skolsekreterare
070-713 38 38
anci.gunnarsson@kavesta.fhsk.se

Anna Johnsson – Biträdande rektor
070-201 12 55
anna.johnsson@kavesta.fhsk.se

Melissa Persson-Fernsten – Husmor
SMS: 070-607 45 81
melissa.persson-fernsten@regionorebrolan.se