Tillbaka

Sommaruppehåll 1 juli – 11 augusti 2019

Sommaruppehåll 2019

Kävesta folkhögskolas expedition har sommaruppehåll 1 juli till och med  11 augusti 2019.

Här hittar du bl.a. kontaktuppgifter om du har frågor om din utbildning och vill lämna återbud, frågor om boende och internat eller om du har ett akut ärende.


Frågor om din utbildning – lämna återbud

Om du har frågor om din utbildning, eller vill lämna återbud, kontakta din linjeledare. Om du inte vill ta din plats i höst, hör av dig så fort som möjligt.

Nya ansökningar behandlas sporadiskt under sommaruppehållet.

Allmän kurs – Eva Egard
eva.egard@kavesta.fhsk.se

Danslinjen – Anna Gerdin
anna.gerdin@kavesta.fhsk.se

Konst- och formgivningslinjen – Anna S Pettersson
anna.pettersson@kavesta.fhsk.se

Musiklinjen – Stig Erik Nerman
073-980 86 60
stigerik.nerman@kavesta.fhsk.se


Frågor om boende och internat

Om du ska bo hos oss i höst och har frågor om internatet, kontakta husmor Melissa Persson-Fernsten.

Melissa Persson-Fernsten
070-607 45 81
melissa.persson-fernsten@regionorebrolan.se


Skolstart och inflyttning på internat

Höstterminen startar 26 augusti 2019.

Vi tar emot nya boende på internatet den 25 augusti 2019.

Här finns mer information om skolstart och internatinflyttning 2019.


Akuta ärenden

Om du har ett akut ärende, kontakta:

Lisa Rosander – Rektor
070-552 82 06
lisa.rosander@kavesta.fhsk.se

Anci Gunnarsson – Skolsekreterare
070-713 38 38
anci.gunnarsson@kavesta.fhsk.se

Anna Johnsson – Biträdande rektor
070-201 12 55
anna.johnsson@kavesta.fhsk.se

Melissa Persson-Fernsten – Husmor
070-607 45 81
melissa.persson-fernsten@regionorebrolan.se


Frågor om CSN

Om du har frågor om studiestöd, kontakta i första hand CSN på 0771-27 60 00 eller www.csn.se.

Här på hemsidan kan du också läsa några vanliga frågor och svar om CSN.